Lekcja stylu – czym różni się ubiór do szkoły, biura i teatru?

Modne jest wszystko – tak można powiedzieć jeśli na bieżąco śledzi się modowe blogi czy czyta specjalistyczne magazyny, poświęcone modnym stylizacjom. Jednak chyba ważniejsze niż podążanie jedynie za trendami staje się odpowiednie dopasowanie ubrania do własnej sylwetki oraz, co jest równie istotne, dopasowanie stylizacji do różnych okazji. Sportowe trampki, które mogą być świetne w szkole, jako obuwie do teatru na pewno się nie sprawdzą.

Jak zatem ubrać się do szkoły, do pracy czy na spektakl teatralny, aby być osobą ubraną a nie przebraną? Oto kilka praktycznych wskazówek.

UBIÓR DO BIURA

Ubiór do biura jest bardzo często opisany w specjalnych wytycznych, są także zawody, gdzie dress code jest czymś naturalnym. W zawodach związanych z obsługą klienta pracownicy noszą garnitury w przypadku mężczyzn lub garsonki i spodnie z żakietami w przypadku kobiet. Dopuszczalne kolory to odcienie szarości i granatu w przypadku marynarek czy eleganckich swetrów, do których wolno nosić koszule w jasnych odcieniach niebieskiego, różowego czy ecru. Niewskazane jest noszenie koszul białych, które kojarzone są z bardzo eleganckimi wyjściami. Kobiety w takich miejscach muszą nosić – bez względu na porę roku – jasne rajstopy, wolno im także nosić wycinane buty, jednak mogą one odsłaniać jedynie piętę, zaś palce muszą być zakryte.

Przy ubiorze do pracy należy także pamiętać, aby nie nosić ubrań zbyt obcisłych, a panie nie mogą nosić zbyt głębokich dekoltów. Jeśli chodzi o długość spódnicy czy sukienki, to powinna ona sięgać maksymalnie 5 cm nad kolano. Makijaż powinien być delikatny, zaś kolor lakieru do paznokci też nie może za bardzo przykuwać uwagi.

UBIÓR DO SZKOŁY

Ubiór do szkoły daje więcej możliwości i dopuszcza więcej swobody, chociaż także tutaj warto pamiętać o pewnych zasadach. Do szkoły można nosić zarówno ubrania typowo sportowe, do których zakłada się sportowe buty, jak i jeansy czy ubrania bardziej eleganckie. Decyzja o tym, jak się ubrać do szkoły, może być podyktowana tym, co dobrze leży na danej osobie oraz ewentualnie opinią innych. Osoby puszyste raczej źle wyglądają w spodniach biodrówkach, które są opięte i ledwie się trzymają. Podobnie w złym tonie jest noszenie spodni tak, aby spod nich wystawały stringi lub gołe pośladki. Noszone do spodni koszulki czy T-shirty powinny być na tyle długie, aby zakrywać newralgiczną linię pasa. Tutaj podobnie jak przy ubiorze do pracy warto pamiętać, żeby zbyt obszerny dekolt nie odsłaniał bielizny.

UBIÓR DO TEATRU

Z kolei ubiór do teatru powinien być jak najbardziej elegancki. Tak przynajmniej uważa większość, dlatego raczej nie dziwi, że niektóre panie, bez względu na porę roku, zabierają ze sobą buty na zmianę i na sztukę w teatrze idą w pięknych lakierkach czy czółenkach na bardzo wysokim obcasie. I choć zwolennicy uważają, że teatr wymaga, aby kobieta była ubrana w piękną wieczorową suknię, zaś mężczyzna pojawił się w ciemnym garniturze, to coraz częściej dopuszczana jest możliwość, aby także mniej elegancko ubrani widzowie korzystali z przywileju podziwiania gry aktorskiej na żywo.

Nadal jednak za wielki nietakt uważa się przyjście do teatru w butach sportowych, dresowej bluzie czy spodniach. Jeansowe spodnie, które jeszcze kilka lat temu nie były kojarzone z ubiorem eleganckim, są już uważane za jak najbardziej odpowiednie, pod warunkiem jednak, że same spodnie są czyste i nie są specjalnie ozdabiane szeregiem dziur czy modnych przytarć. Do teatru można założyć marynarkę czy ciemny żakiet, do których jak najbardziej jest wskazana elegancka biała koszula. W przeciwieństwie do ubioru do pracy, w teatrze można nosić koszulę bez konieczności dopasowywania do niego krawatu.

Leave a Comment