Łuszczyca zwyczajna czy atopowe zapalenie skóry?

Jeżeli na skórze nagle pojawiają się niepokojące zmiany – różowe, czerwone lub czerwono-brunatne grudki, które z czasem zlewają się ze sobą, a ich wystąpieniu towarzyszy nieprzyjemne pieczenie lub świąd, możemy podejrzewać łuszczycę lub atopowe zapalenie skóry. Objawy obydwu przewlekłych schorzeń mogą być do siebie bardzo zbliżone. Jak ustalić, czy obserwowane zmiany skórne powodowane są przez łuszczycę, czy też mają podłoże alergiczne?

Łuszczyca zwyczajna albo łuszczyca pospolita (z łac. psoriaris) to bardzo często występująca choroba skóry, której przyczyn należy szukać w nieprawidłowym działaniu układu odpornościowego. Z przyczyn, których do końca jeszcze nie znamy, w pewnym momencie naskórek chorego zaczyna w znacznie szybszym niż u zdrowego człowieka tempie tworzyć nowe komórki, które bardzo szybko (w ciągu zaledwie kilku dni) obumierają i złuszczają się.

Jest to choroba przewlekła, w pełnie wyleczyć jej się nie da, nigdy nie wiadomo tak naprawdę kiedy można się spodziewać nawrotu dolegliwości, ani jak długi będzie okres remisji choroby, gdy objawy ustaną. Łuszczyca jest chorobą dziedziczną a jej występowanie wiąże się z czynnikami genetycznymi. Może się ujawnić w różnym wieku.

Pierwsze objawy łuszczycy

Początki łuszczycy to zazwyczaj występowanie wyprysków w postaci niewielkich grudek. Zmiany najczęściej obserwowane są w zgięciach łokci i kolan, ale mogą też występować w innych miejscach. Jeżeli towarzyszy im wcześniejszy rumień oraz uporczywe miejscowe swędzenie, może się okazać, że mamy do czynienia nie z łuszczycą, ale z AZS. Atopowe zapalenie skóry, zwłaszcza w zaawansowanym stadium może uzewnętrzniać się zmianami skórnymi niezwykle podobnymi do objawów łuszczycy, jednak choroba ta ma zupełnie inne podłoże, choć jest równie nieobliczalna i nieprzewidywalna.

Mówi się, że AZS najczęściej ujawnia się w młodym wieku, u dzieci i niemowląt, jednak tak naprawdę, atopowe zapalenie skóry pojawia się tak samo w pierwszych tygodniach życia, jak i u osób dorosłych, a nawet i w podeszłym wieku. Zazwyczaj najcięższy przebieg ma jednak właśnie u najmłodszych. Zmiany skórne mogą pojawić się na całym ciele, ale równie dobrze wszystko może się zakończyć na zaledwie kilku wypryskach.

AZS jest chorobą alergiczną, zmiany skórne są reakcją organizmu na różne czynniki, które uczulają chorego. Alergeny powodujące atopowe zapalenie skóry mogą znajdować się w kosmetykach, ubraniach (zarówno wełnianych, jak i z tworzyw sztucznych). Uczulać może deszcz, wiatr, kurz, pyłki traw, sierść zwierząt, drobnoustroje. Reakcje skórne mogą wywołać również niektóre pokarmy, najczęściej jajka, orzechy, mleko, truskawki, owoce cytrusowe, ryby i skorupiaki. Choroba nie musi jednak wcale ustąpić po wyeliminowaniu z otoczenia chorego czynnika, który doprowadził do wystąpienia jej objawów.

Tak w przypadku AZS, jak i u chorych na łuszczycę nigdy nie ma gwarancji całkowitego wyleczenia, terapia skupia się głównie na usunięciu dokuczliwych objawów. Obydwu tym przewlekłym schorzeniom mogą towarzyszyć też infekcje bakteryjne (np. zakażenie gronkowcem złocistym) lub grzybicze.

Leave a Comment