Czym jest crossfit?

Moda na crossfit zawitała również do Polski. To bardzo intensywny, wręcz morderczy trening, doprowadzający wręcz do stanu skrajnego zmęczenia, poprzez wykonywanie różnorodnych ćwiczeń. Teoretycznie nie ma konkretnych planów treningowych, jednakże zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnego instruktora, który pomoże osobie rozpoczynającej swoją przygodę z takim rodzajem treningu ułożyć program, by ta nie zrobiła sobie krzywdy i możliwie najwydajniej spędziła czas w siłowni.
Trudno jednoznacznie określić jakie konkretnie ćwiczenia są wykonywane w trakcie treningu, ponieważ program crossfitu przewiduje… właściwie wszystko. Skakanie, bieganie, podnoszenie ciężarów. Jaki jest efekt tych ćwiczeń? Ogromne zmęczenie i jeszcze większa satysfakcja.

Dla kogo crossfit?

Crossfit przybył do Europy oczywiście ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w 2001 roku w ten sposób zaczęto trenować policjantów.Teraz jest to trening służb specjalnych, marines, a także sposób na urozmaicenie treningów, czy uzyskanie świetnej sylwetki i niesamowitej satysfakcji nawet przez osobę, która dotychczas nie miała ze sportem wiele wspólnego.

Gdzie można ćwiczyć?

Teoretycznie ćwiczyć można na każdej siłowni, jednak w rzeczywistości warto rozważyć zapisanie się na zajęcia grupowe. Ćwiczenia z innymi działają motywująco, ponieważ nikt nie lubi odstawać od grupy. Ponadto warto trenować pod okiem specjalisty, który w razie potrzeby poprawi błędy.

Jak długo trwa jeden trening?

Czas trwania treningu nie jest ściśle określony, jednakże jest on raczej krótkotrwały. Może to być nawet 5 do 30 minut. Jak widać nie jest długotrwały, jednak wyjątkowo wyczerpujący. Ćwiczenia wykonywane są jedne po drugich bez żadnego odpoczynku (przykładowa sekwencja to 100 pompek, 100 brzuszków, 100 przysiadów).

Zalety treningów

Trening jest przede wszystkim krótki, zatem brak czasu na jego wykonanie nie może być wymówką. Ogromna możliwość kombinacji sprawia, że trening nie staje się po miesiącu wykonywania go nudny. Ponadto oczywistą zaletą jest to, że poprawia wytrzymałość, sprawność fizyczną i daje nieprawdopodobną wręcz satysfakcję.

Leave a Comment