Autonomiczny Mercedes klasy E

Z czym kojarzy się nam słowo Mercedes? Pewnie z Hiszpanią, temperamentem i szybką jazdą. O ile dwa ostatnie aspekty całkowicie zgadzają się z charakterem zapowiadanego Mercedesa klasy E, o tyle w pierwszym przypadku nie chodzi niestety o Hiszpanię a o Niemcy.

A skoro mówimy o Niemcach, to nie dziwmy się że nowy Mercedes klasy E ma być dostosowany do potrzeb niemieckiego klienta. Ten niestety, wciąż zmaga się z problemem dość dużej wypadkowości, szczególnie na – tak często spotykanych w Niemczech – trasach szybkiego ruchu. Wciąż 15 procent wypadków drogowych w Niemczech ma miejsce na trasach wielopasmowych a z tego aż 20 procent jest spowodowane zmianą pasa ruchu…

Zmiana pasa ruchu czyli autonomiczność.

I w tym właśnie miejscu Mercedes klasy E ma być konstrukcją przełomową. Posiada on zestaw sensorów i kamer, które mają ułatwiać zmianę pasa ruchu. Co ciekawe – w przypadku włączenia kierunkowskazu na czas dłuższy niż 2-3 sekundy, nasz pojazd automatycznie rozpocznie zmianę pasa, rzecz jasna przerywając ją jeśli zostanie gdzieś w okolicy wykryty inny, zagrażający naszemu bezpieczeństwu samochód.

Oczywiście autonomiczność to nie wszystko. Choć chciałoby się nazwać tak ten samochód, to jednak wymaga on pewnej kontroli ze strony kierowcy. Sama „nowość” czyli wspomniana automatyczność ma działać wyłącznie na drogach wielopasmowych. Skąd samochód będzie wiedział że po takowej drodze się poruszamy? Ano stąd, że będzie on zbierał informacje również z urządzenia GPS.

Ponadto, autonomiczna zmiana pasa będzie działać wyłącznie przy prędkościach od 80-180 kilometrów na godzinę. W przypadku temperamentu niektórych kierowców – może być to zwyczajnie zbyt mały przedział.

Podsumowanie czyli czy jest to nam potrzebne?

Czy autonomiczny pojazd jest nam potrzebny? Z pewnością brak konieczności dokładnej analizy sytuacji na drodze niemieckim kierowcom (i niektórym polskim też) przypadnie do gustu. Niemniej, uważamy że samochód który działa zupełnie inaczej niż tradycyjne modele może nie tyle ułatwić, co utrudnić życie kierowcom.

Problem może pojawić się wtedy, gdy wrócimy do starszych pojazdów. Autonomiczność, to nowość do której z pewnością się przyzwyczaimy. Pytanie, czy nie za bardzo…

Leave a Comment