Migracja do nowszej Joomli – jak się za to zabrać?

Ważną informacją dla użytkowników Joomli jest fakt, że przy pojawieniu się nowej wersji oprogramowania nie muszą oni od razu przenosić strony na nową wersję. O ile sama aktualizacja Joomli jest procesem szybkim o tyle problemem w tym przypadku jest to, że szablon oraz wszystkie wtyczki muszą być przystosowane do nowej wersji. W przeciwnym wypadku po migracji nowszej wersji będą pojawiały się problemy z ich działaniem (lub będą całkowicie nieaktywne) przez co cała strona nie będzie działa tak jak jej poprzednia wersja. W związku z tym jeśli webmaster zdecyduje się na aktualizację Joomli, musi odpowiednio do tego przygotować stronę:

  • Szablon musi być kompatybilny z nową wersją oprogramowania Joomla. Twórcy szablonów często udostępniają szablony pod różne wersje lub je po prostu aktualizują przez co proces ten nie musi być trudny,
  • Wtyczki muszą spełnić ten sam warunek co szablon – muszą być kompatybilne. Tutaj także twórcy w większości przypadków stają na wysokości zadania i aktualizują swoje produkty. Jednak w przypadku gdy webmaster korzysta z przestarzałej wtyczki, która nie jest już aktualizowana musi poszukać innej, która będzie jak najbardziej odpowiadała poprzedniczce a jednocześnie będzie kompatybilna z nową wersją Joomla,
  • Rdzenne pliki Joomla – jeśli webmaster ingerował w rdzenne pliki oprogramowania zostaną one utracone w procesie migracji.
  • W związku z opisanymi powyżej problemami, twórcy zalecają aby przed dokonaniem jakichkolwiek zmian stworzyć kopię zapasową całej strony i baz danych a całość aktualizacji powinna być przeprowadzana w środowisku testowym.

Joomla! to oprogramowanie posiadające modułową strukturę co pozwala na bardzo duże możliwości rozbudowy strony. Dokładne ustawienie modułów zależy tu głównie od chęci webmastera. Każdy z modułów musi zostać przypisany do odpowiednich pozycji na stronie, które wcześniej stworzone zostały w plikach szablonu.

Leave a Comment